شرکت آسمان فیتنس: تولید کننده دستگاه های بدنسازی، باشگاهی و TRX
آسمان فیتنس
شرکت آسمان فیتنس: تولید کننده دستگاه های بدنسازی، باشگاهی و TRX
استراحت عضله

استراحت عضله

توسط reza | تاریخ انتشار: - تاریخ آخرین بروز رسانی: | دسته بندی نشده | 0 دیدگاه

استراحت عضله

استراحت عضله :یک ثابت فیزیولوژیک در پرورش اندام هرگز نباید فراموش شود. برای قوی یا بزرگتر شدن عضله ای ( هیپرتروفی ) ، این عضله پس از تحت فشار قرار گرفتن در طول تمرینات ، باید برای مدت زمانی استراحت کرده و تحت فشار مجدد قرار نگیرد. استراحت عضله و تاثیر آن در رشد عضله   در حقیقت عضلات هنگام استراحت رشد می کنند و (تمرین) نقش محرک این رشد را بازی می کند. یعنی شما عضلات را با تمرین تحریک کرده و سپس در زمان استراحت به آنها فرصت رشد می دهید. بدون تجدید قوا و استراحت کامل بین واحد های تمرینی یک عضله ، حتی سخت ترین تمرینات با تغذیه کامل هیچ رشدی را برای عضله به همراه نخواهد داشت . تحقیقات علمی نشان داده است یک عضله به ۴۸ تا ۹۶ ساعت به استراحت پس از تحت فشار قرار گرفتن ، نیاز دارد تا کاملا تجدید قوا کند و این بدان معناست که در این مدت زمان نباید به هیچ وجه تحت تمرینات مقاومتی ( تمرین با وزنه ) قرار گیرد . لی هنی ۷۲ ساعت ، شان ری ۹۶ ساعت و دوریان یتس یک هفته کامل را زمان استراحت مناسب برای یک عضله تحت فشار قرار گرفته شده ، می دانند . البته مبتدیان به دلیل عدم آشنایی کامل با سیستم های تمرینی ، عضلات خود را تحت فشار کاملا سنگین قرار نمی دهند و ۴۸ ساعت استراحت برای ماهیچه های ایشان کافی است . واقعیت این است که میزان استراحت مناسب برای یک ماهیچه بین دو تا هفت روز متغیر است و شما خود باید مناسب ترین مدت را برای استراحت عضلات مختلف بدن خود بیابید . چگونگی تنظیم برنامه تمرینی را برای ایجاد زمان کافی به منظور استراحت ، در این مقاله می خوانید .

برای تجدید قوا و استراحت کامل عضلات ، رعایت نکات زیر را به شما توصیه می کنیم :

– روزانه ۸ تا ۱۰ ساعت خواب. جالب است که بدانید عضلات شما در خوای رشد می کنند و نه در زمان بیداری. – مصرف مقدار کافی پروتئین ، کربوهیدراتهای کمپلکس، ویتامین ها و املاح . – بهتر است از پرداختن به ورزش هایی ( بازیهایی ) چون فوتبال ، بسکتبال و … بپرهیزید . چرا که این ورزش ها انرژی مورد نیاز برای رشد و استراحت عضله را هدر می دهند . – از استرس و هیجانات تا حد ممکن دوری کنید . – از شب زنده داری که موجب کاهش ساعات خواب شما می شود ، پرهیز کنید . – هر پانزده روز یکبار به سونا بروید . این امر نه تنها به دفع سموم از بدن کمک می کند بلکه با کمک به جریان خون در عضلات و رساندن مواد غذایی به آنها موجبات استراحت عضله شما را فراهم می کند . البته ذکر یک نکته در اینجا ضروری است : رفتن به سونا بیش از یک بار در هفته ، مضر است . چرا که به واسطه تمرین ، شما علاوه بر سموم ، ، به مقدار زیادی ویتامین ها و املاح بدن خود را نیز از دست می دهید . دقت داشته باشید پس از هر بار رفتن به سونا حتما یک یا دو لیوان آب میوه نوشیده و یا همراه غذا و با مشورت پزشک خود ، کپسول مولتی ویتامین مینرال را همراه با دو لیوان آب ، مصرف کنید تا ویتامین ها ، آب و املاح از دست رفته را به بدن بازگردانید . شایان ذکر است که رفتن به سونا هیچ کمکی به لاغر شدن و از دست دادن چربی بدن ، نمی کند . – در صورت امکان حتما خواب نیمروزی را در برنامه روزانه خود بگنجانید .

استحمام

بعد از تمرینات در صورتی که در باشگاه دوش موجود باشد ، استحمام با آب ولرم ( نسبتا گرم ) برای بدنسازان مفید است . البته فاصله بین پایان تمرین و دوش گرفتن حداقل باید ۱۵ دقیقه باشد . بدترین کاری که ممکن است یک بدنساز بلافاصله پس از اتمام تمرین خود انجام دهد ، دوش گرفتن با آب سرد است . این عمل نه تنها موجب کاستن اثرات تمرینات می شود بلکه ممکن است موجبات ناراحتی قلبی را پس از مدتی برای ورزشکار فراهم کند . اما استحمام با آب نسبتا گرم باعث تسریع رفع خستگی حاصل از تمرینات و همچنین تجدید قوای عضلات می شود. امیدواریم از مطالب بهره کافی برده باشید.      

باکلیک بر روی کلمه محصولات میتوانید از کلیه محصولات دیدن فرمایید.

وهمچنین میتوانید به پیج اینستاگرام مراجعه کرده و با خریداران این محصول اشنا شوید. روی کلمه (asemanfitness1)کلیک کنید.

جهت دریافت برنامه تمرینی میتوانید عضو کانال فیتنس ما شوید.

روی کلمه(fitnessaseman)کلیک کنید.

ارسال دیدگاه برای این مطلب

وارد کردن موارد ستاره دار (*) الزامی است.