شرکت آسمان فیتنس: تولید کننده دستگاه های بدنسازی، باشگاهی و TRX
آسمان فیتنس
شرکت آسمان فیتنس: تولید کننده دستگاه های بدنسازی، باشگاهی و TRX
آیا استرس باعث چاقی میشود؟

آیا استرس باعث چاقی میشود؟

توسط بهزاد شیرازی | تاریخ انتشار: - تاریخ آخرین بروز رسانی: | تغذیه | 0 دیدگاه

در این مقاله قصد داریم نقش استرس در چاقی را بررسی کنیم. وقتی دچار استرس می شویم بدن هورمون کورتیزول آزاد می کند تا مقاوم تر و پر انرژی تر باشیم و آستانه درد رو بیشتر کند.

اما اگر میزان ترشح هورمون کورتیزول بیش از حد معمول باشد چه مشکلی پیش می آید؟ کورتیزول قند خون رو بالا م یبرد و اگر انسولین هم ترشح بشود دیگر چربی سوزی قطع می شود. در ادامه مقاله با آسمان فیتنس همراه باشید.

تفاوت بین زن و مرد در زمان استرس و پرخوری

تحقیقات نشان داده که خانوم ها در زمان تنش و استرس بیشتر تمایل به خوردن غذا دارند و مردان بیشتر تمایل به مصرف سیگار و الکل دارند. بیشتر مطالعات نشان داده اضافه وزن با خوردن در شرایط نگران کننده مرتبط است. هنگامی که نگران هستید بیشتر به سراغ خوردن غذاهای شیرین و پر چرب می روید و این مشکل ساز است.  

رابطه استرس و عصبانیت در چاقی

طبق توضیحات ذکر شده در بالا رابطه مستقیمی بین استرس،دیابت و چاقی شکم وجود دارد . تولید مداوم و غیر طبیعی هورمون کورتیزول می تواند تولید طبیعی این هورمون را مختل کند این هورمون مسئول تامین انرژی بدن با تحریک سوخت و ساز بدن از طریق کربوهیدرات ها و چربی ها می باشد . کورتیزول در آزاد کردن انسولین در بدن کمک می کند این فعالیت های داخلی هورمون کورتیزول به افزایش اشتها منجر می شود پس هر چقدر که کورتیزول در بدن بیشتر ترشح بشود ، بیشتر احساس گرسنگی می کنیم ، بیشتر خواهیم خورد در نتیجه چاق تر خواهیم شد .      

آیا تفاوتی هم بین خانم ها و آقایان وجود دارد ؟

متاسفانه بله ! افرادی که دچار افزایش وزن به خاطر کورتیزول هستند به احتمال زیاد دارای چربی شکمی نیز هستند. این هورمون بیشتر خانم ها را هدف قرار می دهد و بیشتر باعث چربی میانی شکم در بین خانم ها می شود. اگر واقعا میخواهید بدانید وقتی تحت فشار استرس هستیم چگونه از اضافه شدن وزن مان جلو گیری کنیم 1_ اجازه ندهید بیش از اندازه گرسنه شوید 2_اندازی وعده های غذایی را در نظر بگیرید 3_میان وعده های سالم بخورید 5_ورزش را فراموش نکنید.

در انتهای این مقاله پیشنهاد می کنیم آموزش کات کردن سرشانه را بخوانید.

ارسال دیدگاه برای این مطلب

وارد کردن موارد ستاره دار (*) الزامی است.