شرکت آسمان فیتنس: تولید کننده دستگاه های بدنسازی، باشگاهی و TRX
آسمان فیتنس
شرکت آسمان فیتنس: تولید کننده دستگاه های بدنسازی، باشگاهی و TRX
تاثیر ورزش با وزنه بر فشار خون

تاثیر ورزش با وزنه بر فشار خون

توسط بهزاد شیرازی | تاریخ آخرین بروز رسانی: | آناتومی بدن | 0 دیدگاه

بدنسازی و فشار خون

بسیاری از مردم از تمرین با وزنه پرهیز می کنند زیرا به آنها گفته شده که این کار باعث بالا رفتن فشار خون می شود. با نگاهی گذرا به فیزیولوژی بدن ،خلاف این گفته ثابت می شود.

مقاله تاثیر ورزش بر فشار خون

 

اثر تمرینات وزنه برفشار خون بسیاری فکر می کنند ورزش فشار خون را بالا میبرد یا می گویند آیا ورزش فشار خون را بالا میبرد ؟ در ادامه با ما همراه باشید .

فشار خون یعنی چه ؟

در ابتدا باید توضیح دهیم که فشار خون یعنی چه؟ سیستم گردش خون بدن دارای پمپ و تلمبه ای است به نام قلب که خون را با فشار وارد رگ ها می کند تا خون در رگها به جریان بیفتد. میزان فشاری که باعث حرکت خون در رگها می شود را اصطلاحا فشار خون می نامند. قلب به صورت ضربانی تلمبه می کند،بنابراین ما دو نوع فشار خون داریم. یکی فشار سیستولیک در هنگامی که قلب تلمبه می کندو دیگری فشار دیاستولیک در هنگامی که قلب تلمبه نمی کند. وقتی شما ورزش می کنید ،ضربان قلبتان سریعتر شده و فشار خون بالاتر می رود،زیرا اگر فشار در این هنگام بالا نرود،مشکلاتی ایجاد می گردد. [caption id="attachment_413" align="aligncenter" width="798"]تمرینات با وزنه و رابطه با فشار خون تمرینات با وزنه و رابطه با فشار خون[/caption] حد نهایی فشار خون در یک ورزشکار در حد قهرمانی ممکن است به حدود 23 بر روی 11 هم برسد. اما قلب و شریانهای این ورزشکاران به قدری تقویت شده است که می تواند این مقدار را به راحتی تحمل کند. اگر شما زندگی بی تحرک و پشت میزنشینی داشته باشید و روزی بخواهید برفهای جلوی حیاط خانه تان را پارو کنید ،فشار خونتان به طور ناگهانی بالا خواهد رفت که می تواند فاجعه آمیز باشد. اما تمرینات ورزشی منظم باعث می شود که قلب و شریانها به فشار خون بالا هم عادت کنند و هماهنگ شوند. ضربانهای قوی در هنگام تلمبه کردن خون به سمت شریانها در زمان تمرین،باعث می شود که دیواره ی شریانها ماساژ داده شده و انعطاف پذیری خود را حفظ کنندو از تصلب شریانها جلوگیری کنند . اگر شما اکنون دچار فشار خون بالاهستید،پزشک شما برای درمان فشار خونتان ورزشهای ملایم و تمرینهای ریتمیک را توصیه خواهد کرد. در چنین مواردی نباید اقدام به تمرین با وزنه کنید. اما اگر دچار بیماری فشار خون بالا نیستید می توانید با انجام تمرینات با وزنه سبب تقویت قلب و عروق خود شوید. ورزشکاران در حین استراحت،دارای فشار خون کمتری نسبت به سایر افرادی که ورزش نمی کنند هستند.

تمرینات با وزنه و اثر آن برالتیام جراحات

گرچه در تمرینات با وزنه،فشار و استرس زیادی بر عضلات بدن وارد می شود،اما این کار باعث می شود که جراحات و آسیبهای بدن سریعتر ترمیم شود.

چندین دلیل برای اثبات این ادعا وجود دارد

  • در تمرینات با وزنه،مقدار دقیق مقاومتی که بر هر قسمت از بدن وارد می شود را می توان تنظیم نمود. بنابراین اندام یا مفصل آسیب دیده ای که در حین بهبودی است،می تواند بدون اینکه فشار بیش از حدی به آن قسمت وارد شود،تمرین نموده،قدرت و انعطاف پذیری خود را افزایش دهد.
  • با انجام تمرینات با وزنه ،فشار را می توان مستقیما و به اندازه دلخواه به منطقه مورد نظر وارد نمود. بنابراین شما می توانید در قسمتهایی از بدن که سالم هستند، تمرینات شدید و در قسمتهایی که مجروح هستند،تمرینات سبک تری انجام دهید.

 

گروه ورزشی آسمان فیتنس را در صفحه رسمی اینستاگرام به آیدی asemanfitness1@ دنبال کنید .

پیروز و سلامت باشید:)

ارسال دیدگاه برای این مطلب

وارد کردن موارد ستاره دار (*) الزامی است.